Skip Navigation
*To search for student contact information, login to FlashLine and choose the "Directory" icon in the FlashLine masthead (blue bar).

News Detail

Congratulations Spring 2012 Graduates

Posted May. 7, 2012

May 2012 Commencement at Kent State Ashtabula

There are now 147 new graduates of Kent State University who took their classes on the Ashtabula Campus. Because of two dual majors, 149 degrees were awarded at commencement ceremonies May 4, 2012.

The keynote speaker was Pulitzer Prize-winning columnist Connie Schultz. The student speaker chosen to represent the class was Tina Bihlajama. Ford Behm was honored with the Ashtabula Area College Committee Community Service Award. Deborah Newcomb received the Roger T. Beitler Distinguished Former Student Award.

View photos from the evening on the campus facebook page.

Here is the list of Candidates for Bachelor Degrees for Spring 2012.

Ashtabula
Nicholas A. Billman, Bachelor of Business Administration in Business Management
Aaron W. Crowell, Bachelor of Science in Hospitality Management, Summa Cum Laude
Janis K. Dorsten, Bachelor of Arts in English and Bachelor of Arts in Psychology
David Duane Fogle, Bachelor of Science in Technology
Adam T. Franley, Bachelor of General Studies
Nicholas E. Frye, Bachelor of Science in Technology
Jason D. Hornyak, Bachelor of Science in Nursing
Charissa Lefik, Bachelor of Science in Nutrition and Food
Shawn M. Lorelli, Bachelor of Arts in Sociology
Rebecca Anne Mason, Bachelor of General Studies
Shelby Lynn Meola, Bachelor of Science in Nutrition and Food
Amanda Rose Miller, Bachelor of Science in Public Health, Cum Laude
Meghann E. Orr (Stell), Bachelor of General Studies
Ann M. Piercy, Bachelor of Arts in Psychology AND Bachelor of Sociology
Kevin L. Shick, Bachelor of Business Administration in Business Management, Magna Cum Laude

Austinburg
Jeremy Robert Loveridge, Bachelor of Science in Technology
Jessica L. Tilton, Bachelor of Arts in Communication Studies, Magna Cum Laude

Conneaut
Katelin M. Pabody, Bachelor of General Studies

Dorset
Elizabeth J. Beckwith, Bachelor of General Studies

Geneva
Katelyn M. Bittner, Bachelor of Science in Nursing
Kaitlyn C. Carrillo, Bachelor of Science in Nursing

Geneva
Kayla N. Tersigni, Bachelor of General Studies

Grand River
Alicia Nicole Adams, Bachelor of Arts in Criminology and Justice Studies

Jefferson
Dedra M. Au, Bachelor of Business Administration in Business Management
Amy E. Douglass, Bachelor of Science in Education in Integrated Social Studies, Cum Laude
Hannah J. Falkenburg, Bachelor of Science in Education in Middle Childhood Education
Christopher Scott Gray, Bachelor of Arts in Psychology, Cum Laude

Kingsville
Melissa Lute, Bachelor of Business Administration in Marketing

Madison
Rebecca F. Wilson, Bachelor of Science in Nursing

Rome
Clay M. Mader, Bachelor of Business Administration in Business Management

Stow
Jessica N. Gabor, Bachelor of Arts in English, Magna Cum Laude

Warren
Scott A. Morrison, Bachelor of Business Administration in Business Management, Magna Cum Laude

Willoughby
Michelle L. McBrayer, Bachelor of General Studies, Cum Laude


Here is the list of Candidates for Associate Degrees for Spring 2012.

Ashtabula
Erin K. Ahlstrom, Associate of Science
Tina Marie Bihlajama, Associate of Arts
Benjamin M. Blum, Associate of Applied Business in Computer Technology, with distinction
Kelly J. Cartner, Associate of Applied Business in Accounting Technology, with distinction
Lisa J. Cook, Associate of Applied Science in Human Services Technology
Kristy S. Cunningham, Associate of Applied Science in Nursing
Janis K. Dorsten, Associate of Science
Sarah Ann Durkin, Associate of Applied Business in Computer Technology
Ryan S. Fertig, Associate of Applied Science in Nursing
Kyle A. Hamilton, Associate of Applied Science in Mechanical Engineering Technology
Tanya T. Helmbright, Associate of Applied Business in Accounting Technology
Ronald Joseph Kelly, Associate of Applied Science in Electrical Electronic Engineering Technology, with distinction
Kevin W. Kinney, Associate of Science
Ryan P. Kinney, Associate of Applied Business in Computer Technology, with distinction
Kaitlin Amanda. Lambert, Associate of Science
Laura May Lang, Associate of Applied Business in Computer Technology, with distinction
Kate Anne Lynch, Associate of Applied Science in Human Services Technology
Hannah E. Mahoney, Associate of Applied Business in Accounting Technology
Angela Marie Meaney, Associate of Applied Business in Accounting Technology AND Associate of Applied Science in Nursing
Cali Lee Orlando, Associate of Applied Science in Nursing
Deepa Raghupathy, Associate of Applied Science in Radiologic Technology, with distinction
Carmen E. Reyes, Associate of Applied Science in Nursing
Sarah Jean Salyer, Associate of Applied Business in Computer Technology, with distinction
Maxwell W. Seymour, Associate of Applied Business in Computer Technology
Kayla M. Siekkinen, Associate of Science, with distinction
Genero Tirado, Associate of Applied Business in Computer Technology
Michael J. Valentic, Associate of Science, with distinction
Kylee C. Weger, Associate of Applied Science in Radiologic Technology, with distinction
Carrie A. Wimer, Associate of Science, with distinction
Sherry L. Zack, Associate of Applied Science in Radiologic Technology
Daniel Jarrod Zetlaw, Associate of Arts in Justice Studies

Austinburg
Alison R. Davidson, Associate of Applied Science in Nursing, with distinction
Arla Jean Olsen, Associate of Science, with distinction

Bristolville
Jennifer R. Noga, Associate of Applied Science in Radiologic Technology

Chardon
Lisa Marie Allen-Cardina, Associate of Applied Science in Nursing
Danielle Lynn Glaser, Associate of Applied Science in Nursing

Conneaut
Brittnay E. Bradnan, Associate of Science
Karen A. Dubinsky, Associate of Applied Science in Nursing
Alicia Nicole Duris, Associate of Applied Science in Nursing
Danielle Lynn Gay, Associate of Applied Science in Nursing
Kayla A. Glenn, Associate of Applied Science in Nursing
Emily R. Henson, Associate of Science
Shannon J. Lines, Associate of Applied Science in Nursing
Michael John Malys, Associate of Applied Science in Nursing
Sheila Ann Martin, Associate of Applied Science in Radiologic Technology
Jill Michaela McNutt, Associate of Applied Business in Information Technology for Administrative Professionals
Shannen Kathryn McRoberts, Associate of Applied Science in Human Services Technology, with distinction
Alexandria Marie Miller, Associate of Applied Science in Nursing
Gabrielle T. Owens, Associate of Applied Science in Nursing
Jennifer L. Thomas, Associate of Applied Science in Radiologic Technology
Jonathan W. Tuttle, Associate of Applied Business in Computer Technology
Alexis C. Webster, Associate of Applied Science in Radiologic Technology


Cortland
Allison S. Backner, Associate of Applied Science in Nursing
Patricia Hawkins, Associate of Applied Science in Nursing
Patricia Lynne Nagy, Associate of Applied Science in Nursing, with distinction
Jessica L. Stetson, Associate of Applied Science in Nursing

Dorset
Kari M. Jacobs, Associate of Science

Farmdale
Jenna Lee Rowland, Associate of Applied Science in Radiologic Technology

Geneva
Scott E. Brenis, Associate of Applied Science in Nursing
Charles W. Deutsch, Associate of Applied Business in Information Technology for Administrative Professionals
Michele L. Faulkner, Associate of Applied Science in Nursing
Kristen J. Fortune, Associate of Arts in Justice Studies
Dara Marie Frango, Associate of Applied Science in Human Services Technology, with distinction
Heather D. Hounshell, Associate of Applied Science in Nursing
Andrew R. King, Associate of Arts
Tim E. Koschar, Associate of Science
Amy S. Kurt, Associate of Applied Business in Business Management Technology
Heather S. Martin, Associate of Arts
Candice Pollard, Associate of Applied Science in Nursing, with distinction
Julie A. Sigg, Associate of Science
Katherine Gray Stehura, Associate of Arts

Girard
Christy L. Crown, Associate of Applied Science in Nursing

Jefferson
Dawn M. Allen, Associate of Applied Science in Nursing, with distinction
Rebecca C. Cortright, Associate of Science
Amanda Fay DeRosa, Associate of Applied Science in Nursing
Everett L. Hunt, Associate of Science
Jayne L. Lynch, Associate of Science
Keith R. Morris, Associate of Science
Michael P. Roberts, Associate of Applied Science in Nursing
Tiffany N. Tenney, Associate of Applied Science in Nursing
Amy A. Wilber, Associate of Applied Science in Radiologic Technology
Lindsey J. Zaebst, Associate of Applied Science in Nursing

Kent
Charlotte A. Kintz, Associate of Applied Science in Physical Therapist Assistant Technology

Kingsville
Nicole A. Romano, Associate of Applied Science in Nursing

Leavittsburg
Patti D. Anastasia, Associate of Applied Science in Nursing
Nikita L. Fortenbury, Associate of Applied Science in Nursing

Madison
Marijana Benedict, Associate of Applied Science in Nursing, with distinction
Jason Blake, Associate of Applied Science in Nursing
April M. Fugate, Associate of Applied Science in Nursing
Meaghan Anne Geraghty, Associate of Applied Science in Nursing
Robert L. Gibb, Associate of Science
Kelly K. Hurst, Associate of Applied Science in Nursing
Daniel R. Slepsky, Associate of Applied Business in Computer Technology

Niles
Rebecca D. Cutright, Associate of Applied Science in Nursing

North Kingsville
Jessica Ann Francis, Associate of Science

Orwell
Peter G. Goranitis, Associate of Applied Science in Nursing

Painesville
Jennifer Lauren Sams, Associate of Science

Pierpont
Brianne A. Roebuck, Associate of Applied Science in Mechanical Engineering Technology, with distinction

Roaming Shores
Renee E. Zele, Associate of Applied Science in Nursing

Rock Creek
Andrew David Bissell, Associate of Applied Science in Nursing
Melissa Jean Lamar, Associate of Applied Business in Information Technology for Administrative Professionals, with distinction

Rome
Unni M. Heineking, Associate of Applied Science in Nursing, with distinction

Staffordsville
Bobby M. Hutchinson, Associate of Science AND Associate of Applied Business in Business Management Technology

Stow
Elizabeth A. Burke, Associate of Science

Warren
May Crain, Associate of Applied Science in Nursing, with distinction

Warren
Heather L. Filkorn, Associate of Applied Science in Nursing
Harold Clair Haggerty, Associate of Applied Science in Nursing
Keith L. Mackey, Associate of Applied Science in Nursing, with distinction
Lori Ann Mayfield, Associate of Applied Science in Radiologic Technology, with distinction
Timothy Aaron Wolbert, Associate of Applied Science in Nursing

Williamsfield
Victoria L. Blascak, Associate of Applied Science in Radiologic Technology
Jennifer R. Jordan, Associate of Applied Science in Nursing

Willowick
Janine Marie Smalley, Associate of Applied Science in Nursing

Youngstown
Raymond Lee McFadden, Associate of Applied Science in Radiologic Technology, with distinction